LOJİSTİK

Lojistik, Hammadde’nin başlangıç noktasından, üretici ordan son tüketiciye ulaşması, son düketiciden geri dönüşüme kadar kapsayan süreci belirtir. Türkiye’de genelde Lojistik’i nakliye ile veya Fiziksel Dağıtım ile karıştırmaktadırlar. Nakliye ve fiziksel dağıtım. Arada olan taşıma işi diyebiliriz. Lojistik kapsamlı bir iş dalıdır. Fiziksel Dağıtım, Nakliye, Depolama, Gümrükleme, Ambalajlama, Stok yönetimi gibi iş kollarını içinde barındırır.

Lojistik Ne İşe yarar? Lojistik‘in temeli programlama, organize etmektir. Alt yapısı teknoloji ile geliştirilmiştir. Faydası ise iş hayatımızın ve güncel hayatımızın kolaylaşmasını sağlar. Bunu nasıl sağlar? Bir mal veya hizmeti üretiyoruz. Üretim kararı almadan önce bu malzemenin hammadde olma aşamasını aklımızda canlandıralım.
Daha üretime girmeden hali nasıl? Evet işte başlangıç noktası hadi bunu üretime kadar sevk etme işlevini organize edelim. Hammadde tedarik planını oluşturduk Fabrikaya üretim için taşıma işlemini gerçekleştirdik. Şuan üretim safhasını kontrol etmek lazım. Nasıl daha kolay iş akışı sağlanır. Üretimde maaliyeti lojistik ile azaltabiliriz. Üretim süreçlerini de programladığımızı düşünüyoruz. Depolama ve Fiziksel dağıtım kısmınıda organize ediyoruz ve planlıyoruz. Tedarikçilere mal veya hizmeti sevk ettik. Bu noktada RUT planlaması ile taşıma maaliyetlerini düşüyoruz. En kısa yolla dağıtım planına riayet edilierek Tedarikçilere ulaştı. En önemli kısım son tüketiciye tedarikçiler yoluyla ulaşmasıdır. Genelde Distribütörler toptancılara daha sonra parekendecilere ordanda tüketiciye ulaşması gerekiyor. Pazarlama kanalı da Lojistik süreci kapsıyor. Tüketiciye ulaşana kadar bu kısımda fiziksel dağıtımda ambalajların bozulmaması için önlemlerin alınması gerekir. Üretim aşamasından sonra en önemli olaylardan biri ambalajlama kısmıdır. Sağlam ve dayanıklı ambalaj Lojistik işinin vazgeçilmezlerindendir. Yukarıda yazdığımız süreçlerin tümü Lojistik’i ve ne işe yaradığını anlatmaktadır.

Lojistik Nedir ? Sizce Lojistik Ne İş Yapar Sorusuna Verilen Cevaplar: Lojistik Sektörünün Dalları Tedarik Zinciri: Hammadde, dağıtımda ki tedarikçileri içerisinde barındıran fiziksel hareket ve yönetim biçimidir. Fiziksel Dağıtım: Nakliye ve taşıma operasyonu, planlamasını ifade eder. Ambalajlama: Üretilen malların son tüketiciye dayanıklı ve güzel görünmesini sağlayacak koruyucu kaplama ürünlerini ifade eder. Gümrükleme: Yurdışına satışlarda devlet tarafından belirlenen işlemlerin gerçekleştirilmesini ifade eder. Depolama: Üretilen mal veya hizmetlerin dağıtımdan önce toplama merkezidir. Fabrika da diğer üretilen ürünlerin daha kolay şekilde üretilmesine yardımcı olur. Fiziksel saklama alanını ifade eder. Stok Yönetimi: Depo da mal veya hizmetin ne kadar olduğunu? Tedarikçilere kaç hafta ne süre ile ürünlerin yeteceği, ne kadar üretim olacağını belirleyen iş koludur.